Výstava ukazuje pohled na dějiny Prahy očima žen, které bojovaly za volební právo, za možnost studovat a pracovat, za důstojnou odměnu či sociální zabezpečení. Výstava přibližuje konkrétní místa a domy v Praze, okolo kterých chodíme běžně do školy, do práce nebo na kávu, ale často nevíme, že se tam odehrávaly zásadní milníky feministické historie, která nás ovlivňuje dodnes.
Místa, kde se psala historie
8. 3.–18. 4. 2024
A jelikož je úsilí za rovnoprávnost stále potřeba, můžeme i v 21. století na mapě ukázat, že Praha byla, je a bude feministická, a máme na co navazovat. Začtěte se (a zaposlouchejte) do jejího příběhu i vy!
Autorky textů a konceptu výstavy
Marie Koval a Markéta Štěpánová
Odborná konzultace
Milada Sekyrková
Grafický design výstavy
Tomáš Červenka
Zvuk a video
Jan Dufek a Ondřej Škoch
Namluvení audio příběhu Aničky Kovářové
Marie Koval, Lucie Přibyl, Alice Škochová
Zpracování digitální mapy
Johana Jonáková
Tvorba webu
Matouš Ettler
Produkce
Lucie Přibyl
Jazyková korektura
Hana Štěpánová
Překlad do angličtiny
Jan Morávek
Zvláštní poděkování patří Kampusu Hybernská za zapůjčení výstavních prostor, rodině Šiklových za laskavé svolení s vystavením archiválií a zapůjčení předmětů z pozůstalosti Jiřiny Šiklové a Janě Hradilkové za text k historii Gender Studies v Klimentské a zapůjčení dobové fotografie.
Originály archiválií jsou uložené v Archivu Elišky Krásnohorské v Knihovně Jiřiny Šiklové v Gender Studies, o.p.s., v Archivu hlavního města Prahy, v Literárním archivu Muzea literatury Památníku národního písemnictví a v Národním muzeu.
Knihovna Jiřiny Šiklové
Je jednou z největších knihoven svého druhu v Evropě. Najdete u nás pestrou nabídku knih a časopisů na témata trh práce, slaďování pracovního a osobního života, rovné příležitosti, výchova a vzdělávání, genderové stereotypy a diskriminace, feminismus, gender a queer studies apod. Nabízíme nejen odbornou literaturu, ale také poezii, beletrii či komiksy.