Skip to main content
PÁTRACÍ HRA PRO ŠKOLY

Chcete se dozvědět zajímavosti o historii ženské vzdělanosti, boji za ženská práva a o tom, jaké to bylo být ženou na začátku dvacátého století? Vydejte se na pátrací hru, která vás zavede na místa s touto historií spjata.

Na malém kousku Prahy máte příležitost zjistit, kdo byla Františka Plamínková, co měla ráda Eliška Krásnohorská, komu vděčíme za to, že ženy mohou studovat, ale třeba i žít své vlastní životy bez závislosti na mužích. Pokud vypátráte na procházce po těchto významných místech správné odpovědi, na konci cesty vás čeká odměna. Hra rozhodně není jen pro holky, protože kluci taky moc dobře vědí, že rovnost je potřeba, a poučit se z historie není na škodu. Některé boje totiž máme ještě před sebou a společně se nerovnostem čelí lépe.

PRAKTICKÉ INFORMACE

MÍSTO, DÉLKA, ČAS

Pátrací hra probíhá na Praze 2, v těsné blízkosti Knihovny Jiřiny Šiklové a Karlova náměstí. Jedná se o venkovní hru, jejíž trasa je dlouhá cca 1,6 km. Předpokládaná doba trvání hry je 2 hodiny, ale záleží na rychlosti účastnictva.

PRAVIDLA

Hra sestává ze stručných informací o každém z navštívených míst a jeho významu pro dějiny české ženské emancipace, z indicií pro další cestu a z otázek, jejichž správné odpovědi pomohou s vyluštěním závěrečného hesla.

Podrobněji

Hra začíná v Knihovně Jiřiny Šiklové, kde třída dostane několik pracovních listů, aby bylo možné utvořit několik menších skupinek. V knihovně bude vždy osoba, která vám zodpoví praktické dotazy k průběhu pátrací hry a zároveň třídě řekne základní informace o Knihovně Jiřiny Šiklové. Tím je hra odstartována. Její konec je v CAMP (Centrum Architektury a Městského Plánování), kde dětem kustod/ka vydá odměny za správně vyluštěnou tajenku . Mezi knihovnou a CAMP je šest venkovních zastavení, proto doporučujeme zajistit vhodné oblečení na základě počasí.

PRACOVNÍ LISTY

Vyzvedněte si pracovní listy u nás v Knihovně Jiřiny Šiklové (Masarykovo nábř. 8, Praha 2). Těšíme se na vaši návštěvu! Pracovní listy doplňují audionahrávky k jednotlivým zastavením, ve kterých jsou dodatečné informace.

Přehrát audio
PRO VYUČUJÍCÍ

Jako pedagogický doprovod budete mít k dispozici také pracovní list pro vyučující, který obsahuje mapu cesty, přesné adresy jednotlivých zastavení, informace z pracovní listů pro děti, informace, které zazní v audionahrávkách, správné odpovědi na otázky, řešení tajenky i časové osy.

Metodický list ke stažení (PDF)
DOZOR

Doporučujeme zajistit dostatečný počet pedagogického dozoru, aby se třída mohla rozdělit na několik menších skupin, a ty mohly postupovat samostatně. Hra vede úseky se zvýšeným provozem, a proto nedoporučujeme, aby děti chodily úplně samy.

EVALUACE

Pro vyučující jsme připravili online evaluační formulář. Jeho vyplněním nám pomůžete pátrací hru lépe zacílit pro další školy. Pro děti je připraven ke stažení evaluační list k vytištění. Slouží jako zpětná vazba pro vyučující i jako zamyšlení účastníků a účastnic nad nově nabytými znalostmi.

Online formulář pro vyučujícíEvaluační list pro děti (PDF)

AUDIO

Audionahrávky obsahují informace nad rámec pracovních listů. Hodí se zejména pro správné zodpovězení otázek a také k doplnění chybějících popisků na časové ose na pracovních listech. Nahrávky si můžete stáhnout jako MP3 nebo přehrát přes Spotify. Je nutné, aby děti měly možnost si tyto nahrávky přehrát na příslušných zastávkách v průběhu hry. Pokud toto není možné, lze informace třídě číst nahlas z pracovního listu pro vyučující.

JAK SE PŘIHLÁSIT?

Vyberte si termín, který vám vyhovuje

Vyplňte formulář pro registraci svojí třídy

Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás, poradíme a vysvětlíme vše potřebné.