Jaká byla společnost na přelomu 19. a 20. století, v době největšího rozvoje ženského hnutí?
Feministické myšlení bylo ve společnosti do určité míry přítomno vždy. Naše malé i velké hrdinky všedních i nevšedních dní, kterým věnujeme tuto výstavu, ale žily v konkrétní době, v době, kdy bylo feministické smýšlení na vzestupu a stálo za mnoha významnými událostmi, které měly zásadní vliv nejen na životy žen, ale i na celou společnost.
Ty, které bojovaly za volební právo, za možnost studovat, pracovat, za důstojnou odměnu i za sociální zabezpečení, žily své životy na konkrétních místech. Na tato místa se chceme zaměřit v obsahu této výstavy. Jedná se o otisk historie, na kterou se často zapomíná. Upozorňování na jednotlivé historické události prostřednictvím konkrétních míst pomáhá zpřítomňovat odkaz mnoha žen, kterým nebyla nerovnost ve společnosti lhostejná. Nebály se veřejně vystupovat navzdory tomu, že na ně jejich činy a rozhodnutí mnohdy měly negativní dopad. Přesto se rozhodly vybudovat dívčí gymnázium, ženský výrobní spolek, postavit si ženský spolkový dům a vzdělávat sebe i společnost. Jejich činy měly reálné dopady a pomáhaly tak proměňovat osudy žen v důstojnější a rovnoprávnější život. Proto můžeme v 21. století i na mapě ukázat, že Praha byla, je a bude FEMINISTICKÁ.
Všechny ženy, se kterými se na výstavě seznámíte, měly mnoho věcí společných
s ženami dnešních dní. Měly podobné touhy, přání i starosti. Některé dobové okolnosti ale byly natolik významné, že je pro účely této výstavy rámujeme do několika tematických oblastí.