Rodný dům Františky Plamínkové
Na Karlově nám. č. 14 dnes stojí šestipatrová funkcionalistická budova. Byla postavena v letech 1932–1933 a v přízemí se původně nacházela restaurace s bufetem. Stával zde dům U Zlatého lva neboli Černý pivovar, kterému se tak říkalo podle tmavé fasády. Vařilo se zde pivo už od 14. století, pivovar v 19. století vlastnila rodina Náprstkových. Hned vedle stával dům “U tří vlaštovek”, ve kterém se narodila Františka Plamínková. Jak dům U Zlatého lva, tak dům U tří vlaštovek byl později zbořen, resp. přestaven do současné podoby ve 30. letech.
Františka Plamínková
Františka Plamínková (1875–1942) byla česká politička, národní socialistka, senátorka, novinářka, učitelka, feministka a organizátorka československého a mezinárodního ženského hnutí. Stala se jednou z klíčových postav v dějinách ženské emancipace. V rámci Ženské národní rady, která sdružovala ženské spolky a koordinovala feministické aktivity, spolupracovala například i s Miladou Horákovou. Františka Plamínková se zasadila se o zrušení celibátu učitelek (v r. 1919) i o získání volebního práva pro ženy (v r. 1920).
Měla velké sociální cítění, považovala se za demokratku a humanistku. Dne 14. září 1938 napsala otevřený dopis Adolfu Hitlerovi a krátce po něm byla zadržena a vězněna v Terezíně. V dopise vyjadřovala nesouhlas zejména s útoky na prezidenta Edvarda Beneše. Během heydrichiády odmítla odsoudit atentát na Reinharda Heydricha, byla převezena do Pankrácké věznice a dne 30. června 1942 nacisty popravena na Kobyliské střelnici. Nebyla pohřbena.
Na její počest je po Praze umístěno několik pamětních desek (na budově Senátu na nádvoří Valdštejnského náměstí na Malé Straně či na budově Ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí č.p. 930/7, kde žila v letech 1914 až 1939). Její jméno je zaznamenáno na Památníku protifašistického odboje na místě bývalé kobyliské střelnice. Každý rok je brněnským spolkem Sdruženy udělována feministická Cena Františky Plamínkové. Její jméno nese ulice Plamínkové na Pankráci v Praze 4 či Základní škola Františky Plamínkové s rozšířenou výukou jazyků v ulici Františka Křížka (kdysi Františky Plamínkové) v Praze 7.